Kics WHPF1BL42 Kyokugen Heptagon Black 42mm Length (12mm x 1.5 Thread Size) Lug Nut, (Set of 20)
★★★★★ 4.5 112 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by whitestonellc.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Long shape for great look
  • Closed end design
  • Available in 50 millimeter and 42 millimeter lengths
  • Color: Black
Brand Kyo-ei
Color Black
Model WHPF1BL42
Set Name Set of 20
Size Name 12mm x 1.5
Metal Type Alloy Steel
Drive Style External Hex
Part Number WHPF1BL42
Thread Size 1.5
Thread Type Unified National Coarse
Finish Types Unfinished
Grade Rating Industrial
Manufacturer Kics
Thread Class Class 2A
Thread Style Standard
Fastener Type Lock
Item Diameter 12 Millimeters
Material Type Alloy Steel
Exterior Finish Steel
Item Dimensions 8.27 x 5.12 x 3.94 inches
Thread Coverage Fully Threaded
Number of Pieces 20
Screw Head Style Hex
Inside Thread Size M 10
Maximum Shear Strength [INFERRED: High, typical for alloy steel lug nuts of similar size and design]
Compatible Groove Diameter 12 Millimeters
Global Trade Identification Number 04965581276106
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
112 ratings | 46 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (93)
4 stars
4% (4)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (11)